logo eNewsroom
Adrian Furgalski
prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Kiedy ruszy CPK?

W odniesieniu do planów związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego oficjalnie nic się nie zmieniło. Wbicie łopaty planowane jest na 2023 rok – mimo że nie ma dokładnej lokalizacji, ani nie ma zgłoszonych materiałów do decyzji środowiskowej. Zakończenie tych prac zaplanowano na 2027 rok – jednak wariantem minimum jest też wybudowanie w tym samym czasie połączenia kolejowego z Warszawy do lotniska. Pan Minister Horała zastrzegał, że pierwszy samolot niekoniecznie musi wystartować w 2027 toku – można poczekać na sezon letni, który rozpocznie się w drugim kwartale roku 2028. Koszt budowy CPK można szacować między 100 a 200 miliardów złotych. Warto jednak podkreślić, że w ostatnim czasie nadzór nad realizacją CPK został przesunięty z Ministerstwa Infrastruktury do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Tymczasem u Ministra Infrastruktury zostanie strategia dla lotnictwa, strategia rozbudowy sieci drogowej oraz strategia rozbudowy linii kolejowych.

 

–  Obawiam się, że rozbicie jednego projektu na dwa ministerstwa będzie utrudnieniem procesu inwestycyjnego. Niestety cały czas nie ma dokładnych harmonogramów, nie ma też zapewnienia finansowania tej inwestycji.  Żeby przekonać Polaków do tego projektu, mówi się teraz o jego aspekcie militarnym – powiedział serwisowi eNewsroom Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. –  To jest pewnego rodzaju nowość, bo oczywiście nikt nie myślał, że wybuchnie wojna – kiedy w 2017 roku rząd przyjmował uchwałę o CPK. Dzisiaj doskonale widać, że centralizacja funkcji militarnych i lotniczych to byłby duży błąd. Jak widać bez dużego lotniska dajemy sobie doskonale radę w Rzeszowie – ale obsługa armii amerykańskiej jest realizowana przez lotniska typowo wojskowe. Dlatego trudno dziś przekonywać, że CPK może być elementem wspierającym rozwój bezpieczeństwa Polski. Niestety raczej nie widzę możliwości, by CPK ruszył w 2027 czy nawet 2028 roku – podsumowuje Furgalski.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij