logo eNewsroom
profesor Witold Orłowski
ekonomista
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

PKB to ważny wskaźnik gospodarczy krajów

Od kilkudziesięciu lat trwa dyskusja na temat produktu krajowego brutto (PKB) oraz jego roli jako wskaźnika rozwoju. Krytycy podnoszą, że PKB jest złym miernikiem, ponieważ koncentruje się głównie na dobrach materialnych – pomijając inne istotne aspekty, takie jak stan środowiska naturalnego czy jakość życia obywateli. Warto jednak zauważyć, że PKB to nie tylko jedna liczba, ale złożony system analizy pokazujący dynamikę zachodzącą w gospodarce. Dostarcza wielu informacji na temat sytuacji gospodarczej i trendów. Po drugie, PKB wskazuje na wzrost dochodu mieszkańców – co ma bezpośredni wpływ na ich samopoczucie. Mimo wszystkich ograniczeń PKB pozostaje istotnym wskaźnikiem, którego nie można całkowicie zignorować.

– To prawda, PKB nie pokazuje pełnego obrazu. Jednak po pierwsze, wciąż niewiele potrafimy zmierzyć w obszarach, które nie są bezpośrednio związane z wartością materialną – powiedział serwisowi eNewsroom.pl prof. Witold Orłowski, ekonomista, Akademii Finansów i Biznesu Vistula, Politechnika Warszawska. – Król Butanu zainicjował kiedyś konkretną propozycję sugerując, aby zamiast PKB stosować wskaźnik „szczęścia narodowego brutto” – co mogłoby pomóc w określeniu, czym tak naprawdę jest szczęście. Owszem, nie tylko dochód decyduje o tym, jak ludzie się czują – ale z drugiej strony nie można zignorować faktu, że ludzie często pytają, dlaczego ich dochody nie rosną. Dla przykładu, Francuzi mogą cieszyć się wyższą jakością życia w wielu aspektach w porównaniu do Amerykanów – ale mimo to wciąż będą zastanawiać się, dlaczego ich dochody są niższe niż w USA mierzone jako PKB na głowę mieszkańca. Ludzie często są niekonsekwentni w swoich oczekiwaniach – z jednej strony pragną lepszego standardu życia, a z drugiej regularnie podnoszą pytanie o wynagrodzenia. Musimy jednak pamiętać, że PKB bywa niewystarczający – ponieważ nie mierzy wielu elementów, które wpływają na dobrobyt społeczeństwa. Aby tworzyć zrównoważony rozwój, warto poszukiwać dodatkowych wskaźników, które ujmą tę złożoność i pomogą w lepszym zrozumieniu, co czyni społeczeństwo szczęśliwym i spełnionym – podsumowuje prof. Witold Orłowski.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij