logo eNewsroom
Piotr Siergiej
Polski Alarm Smogowy
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Czyste powietrze – zadania dla rządu

Rząd ma kilka narzędzi, aby wspierać czyste powietrze. Po pierwsze flagowy program „Czyste Powietrze” – przekazywane są środki na ocieplenie domów czy wymianę starych kotłów. Ważnym zadaniem są normy jakości – zarówno węgla, jak i peletu. Węgiel ma w Polsce ustalone normy – natomiast są one dosyć słabe w zakresie zawartości, zasiarczenia, wilgoci czy popiołów. Natomiast brakuje normy peletu – paliwa, które zaczyna się rozwijać. Liczba kotłów peletowych rośnie bardzo dynamicznie w Polsce. Niestety właściciele tych kotłów nie mają żadnej gwarancji jakości zakupionego peletu. To często są kawałki drewna z domieszanym plastikiem czy surowiec, który powstaje ze zmielenia płyt paździerzowych – a te mają w swojej zawartości klej czy formaldechy. Dlatego tak ważne jest, aby w końcu ustanowić normy dla peletu w Polsce.

– Pomysł na edukację ekologiczną w szkołach jest bardzo dobry. Trzeba edukować młodych ludzi co to jest smog, jak dbać o czyste powietrze – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. – To jest ważne, na pewno przenosi się do domów i dyskusji przy stole. Natomiast w tym obszarze są duże zadania dla rządu i samorządów. Po pierwsze brakuje nadzoru i sankcji – państwowe instytucje, czyli Inspekcja Ochrony Środowiska powinna kontrolować zarówno domy jednorodzinne, ale także przemysł. Często piekarnie lub małe zakłady produkcyjne spalają odpady poprodukcyjne. No i otóż co się dzieje z inspekcjami? Taka inspekcja ostrzega na wiele tygodni naprzód, że będzie wizyta w zakładzie. Więc każdy kto prowadzi firmę, oczywiście ostrzeżony, posprząta, wyczyści, zaprzestanie działania i inspekcja nie stwierdza żadnych problemów. To jest jedno z ważnych zadań dla rządu, dla Inspekcji Ochrony Środowiska – aby kontrole w biznesie były nie tylko częstsze, ale też były kontrolami z zaskoczenia, a nie z ostrzegania – apeluje Siergiej.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij