logo eNewsroom
prof. Witold Orłowski
ekonomista
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Zadania dla nowego rządu

Nowy rząd powinien zrobić wszystko, żeby odbudować zaufanie przedsiębiorstw do polityki rządu, a także istotnie poprawić skłonność do inwestowania. Kluczowe będzie naprawienie polityki monetarnej i ustabilizowanie działań Narodowego Banku Polskiego. Ważne będzie wdrożenie narzędzi skutecznie ograniczających inflację oraz budujących wzrost gospodarczy. Następnie przekonanie małych i średnich przedsiębiorstw do inwestowania – stworzenie dobrych warunków dla biznesu, w tym także stabilnego otoczenia prawnego. Trzeba gospodarkę natchnąć optymizmem.

– Przed nowym rządem naprawdę trudne zadanie. Jakie są moje rekomendacje? Trzeba rozpocząć od odbudowy instytucji, które straciły zaufanie – muszą odzyskać swoją wiarygodność, swój profesjonalizm. Należy też dokładnie prześwietlić stan finansów państwa – powiedział serwisowi eNewsroom.pl prof. Witold Orłowski, ekonomista, Rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula. – Niestety, ustępujący rząd ukrywał długi i realny deficyt. Komisja Europejska szacuje polski deficyt na 6% PKB – ale jeszcze niedawno pan premier twierdził, że mamy nadwyżkę w budżecie. Deficyt na poziomie 6% PKB to jest około 150 miliardów złotych. Kolejny element, który może bardzo pomóc poprawić sytuację, to są oczywiście pieniądze z Unii Europejskiej. Czy odmrożenie tych pieniędzy będzie łatwe? Pamiętajmy, że w tym celu nowy rząd powinien przeprowadzić przez Sejm i przez Pałac Prezydencki ustawy, które zmieniają ustrój sądów – przywracając to, co Unia Europejska uważa za praworządne. To na pewno nie będzie łatwe, bo mamy tutaj głos Prezydenta, który będzie niezbędny. Wiadomo jednak, że środki z KPO to ogromny zastrzyk pieniędzy na inwestycje. Trzecie najważniejsze zadanie to jest poprawa nastrojów inwestycyjnych – ale już nie wynikających z jednorazowego zastrzyku gotówki, tylko po prostu zmiana klimatu inwestycyjnego w Polsce. Bo od 8 lat aktywność inwestycyjna systematycznie spadała – wskazuje Orłowski.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij