logo eNewsroom
Magdalena Adamowicz
Posłanka do Parlamentu Europejskiego
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Praca platformowa będzie uregulowana na poziomie UE

Dyrektywa Komisji Europejskiej, która została zaproponowana w 2021 roku, podejmuje pierwszą próbę regulacji wielkiego rynku pracy platformowej. Skala dotyczy dzisiaj w Europie ponad 28 milionów osób, a szacuje się, że w roku 2025 będzie to już ponad 40 milionów pracowników. Do tej pory przepisy nie regulowały tych obszarów, a poszczególne regulacje w krajach członkowskich były różne. Stąd wyzwanie, aby podjąć i stworzyć wspólne ramy legislacyjne na poziomie Unii Europejskiej. W tym kontekście ważne jest przede wszystkim uregulowanie statusu pracownika platformianego oraz zastosowania sztucznej inteligencji przy pracy platformowej.

– Oczywiście każde nowe regulacje rodzą pewne kontrowersje. Przede wszystkim dotyczą one statusu pracownika platformowego – powiedziała serwisowi eNewsroom.pl Magdalena Adamowicz, Posłanka do Parlamentu Europejskiego. – Tutaj ciężar dowodu, a więc wykazania, czy to jest pracownik, czy nie, będzie spoczywał na platformie. Jest to duże wezwanie. Obecnie legislacja jest na etapie trylogów, tzn. Porozumień Trójstronnych – gdzie przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Rady Unii Europejskiej, a także komisji negocjują i ustalają wspólne stanowiska. W tym przypadku widać różne spojrzenia wszystkich trzech ciał – dlatego trylogi nie są łatwe i przebiegają w sposób burzliwy. Ale Unia Europejska i jej przedstawiciele potrafią dochodzić do kompromisów – dlatego wierzymy, że już niedługo ujrzymy finalny kształt dyrektywy – wyjaśnia Adamowicz.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij