logo eNewsroom
Wojciech Jakóbik
redaktor naczelny BiznesAlert
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Węgla wystarczy, jeśli będziemy oszczędzać

Energetyka wytwarza energię w 80% z węgla – ale ponad 90% węgla zapewnianego polskiej energetyce pochodzi z Polski. Problemy elektrowni węglowych nie wynikają z braku paliwa do wytwarzania energii – ale z tego, że mamy stare bloki węglowe, które się psują. Można też podejrzewać, że elektrownie ograniczają prace w celu oszczędzania zasobów węgla – żeby go wolniej spalać. Tymczasem aż 80% indywidualnych źródeł ogrzewania było zaopatrywanych węglem z Rosji. On był tani i łatwo dostępny drogą lądową przed atakiem Rosji na Ukrainę.

 

– Węgiel z Rosji był atrakcyjny, bo polski przegrywał z nim na rynku przez błędy sektora wydobywczego. Natomiast teraz – po słusznym embargo na węgiel rosyjski – trzeba ten węgiel sprowadzać zza morza. Wyzwaniem są wąskie gardła infrastrukturalne w portach a potem na kolei – powiedział serwisowi eNewsroom Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert. – Teraz rząd także już przyznaje, że te wyzwania są. To nie znaczy, że będziemy mieli niedobór ciepła w Polsce na skalę całego kraju. Punktowo mogą się pojawić problemy z dostępnością węgla, dlatego należy oszczędzać go jak najszybciej. Jednym ze sposobów jest ograniczenie ogrzewania na przykład do 19 stopni tej zimy – zalecane przez Komisję Europejską. Im mniej zasobów zużyjemy przed zimą, tym więcej będziemy mieli zapasów na tę zimę – ale także na następną, bo należy liczyć się z tym, że kryzys energetyczny nie skończy się jeszcze wiosną – prognozuje Jakóbik.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij